Podcast
No 13. GO GLOBAL - planujesz wyjście z biznesem za granicę, o czym warto pamiętać
30/06/2022
8:39

Przez ostatnie dwa lata rzeczywistość przećwiczyła nas wszystkich. Dokonujemy dziś wielu wyborów, podejmujemy decyzje, o których nie śniło nam się wcześniej. Jedna z najkorzystniejszych zmian dla nas Polaków to nasza nowa otwartość na globalne możliwości prowadzenia biznesu. Dziś dajemy temu wyraz zdobywając klientów na dalekich rynkach, czy stawiając biznes w Niemczech, w Szwajcarii, we Francji, czy w Stanach. To tylko przykłady. Na bazie wspólnych doświadczeń moich i moich klientów uznałam, że powinniśmy porozmawiać o potencjalnych problemach, czasem niewłaściwych założeniach, jakie obserwuję, że się pojawiają gdy realizujecie wyjście z biznesem za granicę.

Z czym wiąże się międzynarodowa ekspansja polskiego biznesu i na co należy uważać?

Polski biznes nabrał dużego rozpędu. Jesteśmy ambitni, pracowici, dobrze wykształceni i nadal cenowo konkurencyjni. To czego nam wcześniej brakowało, to poczucia własnej wartości i otwartości na świat. Teraz jak już to mamy, odróbmy zadanie i przygotujmy się do wyjścia z biznesem za granicę właściwie. Regulacje międzynarodowe, zwłaszcza niestety polskie regulacje podatkowe nie pomagają nam niestety.

Jaka powinna być motywacja do wyjścia z biznesem za granicę?

U podstaw takiej ekspansji powinny leżeć [PO PIERWSZE] motywy biznesowe (międzynarodowy biznes oznacza dla Ciebie większy potencjał) [PO DRUGIE] dywersyfikacja ryzyka geopolitycznego. Rozumiem, przez to ryzyko związane z tym, że na przykład ulokowanie całej produkcji w Polsce, gdyodbiorcą Twoich produktów jest np.: Europa Zachodnia może w obecnej sytuacji nie być mile widziane przez Twojego kontrahenta. Z oczywistych powodów może się on dziś obawiać o stałość Twoich dostaw. Rozwój biznesu z kolei może być napędzany uruchomieniem nowych biur sprzedaży, aby być bliżej odbiorcy Twojego produktu, czy usługi (np.: Francuz chce kupować tylko od Francuza, a Niemiec od Niemca). Rozwój biznesu może wynikać ze zmiany marki Twojego produktu. Łatwiej przecież dobrze – czytaj drożej – sprzedać meble włoskie, niż meble polskie. 

Do wyjścia z biznesem z Polski nie może służyć nam natomiast próba zachowania poufności, czyli własności posiadanych akcji czy udziałów spółki zagranicznej. Dziś obecne są już wszędzie regulacje, które wymagają transparentności wszelkich struktur tak w Europie, jak i w Szwajcarii. Nie można zatem oczekiwać, że założenie spółki holdingowej poza granicami Polski sprawi, że nie będziemy figurować w rejestrach jako beneficjent polskiej spółki. 

Więcej na temat biznesowych motywów oraz o tym, jak przygotować biznes do ekspansji zagranicznej piszemy na 64-rech stronach w praktycznym EBOOKU, zatytułowanym Go Global. Możecie go pobrać bezpłatnie.

Druga kwestia – to konieczność zaplanowania przepływów w rosnącej strukturze

Wyjście za granicę najczęściej dzieje się organicznie. Najpierw pojawia się handlowiec, potem oddział. Czasem od razu stawiamy spółkę siostrę, która sprzedaje nasze produkty lub usługi na lokalnym rynku zagranicznym. I to jest prawidłowy, organiczny proces. W którymś jednak momencie, najlepiej, gdy zagraniczny biznes nie osiągnie jeszcze znacznych rozmiarów, należałoby przemyśleć strukturę przepływów w całej organizacji. Mając wiele spółek sióstr trudno planować nowe inwestycje i niezbędne przepływy finansowe. A pokrywanie kosztów międzynarodowej ekspansji w pierwotnej spółce polskiej, ani nie jest prawidłowe czytaj bezpieczne, bo nie stanowi kosztów uzyskania przychodu, ani z powodów biznesowych długoterminowo się nie obroni. W tym miejscu potrzebna jest odpowiednio zbudowana struktura holdingowa

Spółka holdingowa jest dziś dostępna praktycznie we wszystkich krajach europejskich, również w Polsce. Służy ona właśnie temu, aby rozwijać biznes geograficznie zapewniając w grupie wsparcie w zarządzaniu, promocji czy finansowaniu. Stawiając taką spółkę należy pamiętać o podatku CFC oraz exit tax, ale tym zagadnieniom poświęcę oddzielny odcinek. 

Jak przygotować się na koszty utrzymania struktury?

Wychodząc za granicę musimy pamiętać o kosztach – będą rosnąć! Są to nie tylko wyższe koszty zatrudnienia, najmu, ale również wyższe koszty usług. I to chyba pierwsza przeszkoda. Na początku możemy minimalizować koszty najmu, czy wspierać zagraniczną ekspansję oddelegowanymi pracownikami polskiej spółki. Koszty jakie Ciebie nie ominą już na samym początku to koszty obsługi prawnej, podatkowej i księgowej. O tym warto pamiętać. Przeprowadzka biznesu z powodów czysto podatkowych w dzisiejszej Europie traci ekonomiczne uzasadnienie. Biznes w Polsce korzysta z dobrych stawek podatkowych. To czego nam w Polsce brakuje to pewności prawa, a nie niskich stawek podatkowych, bo one obiektywnie niskie już są. To czego za granicą powinieneś szukać to wzrostu sprzedaży, zmiany postrzegania Twojej marki, a przez to wzrostu cen Twoich produktów. Wiedząc o tym musisz się liczyć ze wzrostem kosztów obsługi Twojego biznesu. Co mam na myśli? Koszt prawnika w Szwajcarii to 300 – 400 CHF /h, koszt prawnika w Niemczech, to 200 – 300 euro/h, koszt w Wielkiej Brytanii to 300 GBP/h pracy lub więcej. Wyjście z biznesem za granicę to jest inwestycja.

Wyjście z biznesem za granicę i przepisy dewizowe

O nich nikt nie pamięta. I nie chce pamiętać. A to dlatego że na chwilę obecną struktury naszego banku centralnego nie są wyposażone w mechanizmy, które sprawdzałyby stopień wykonywania obowiązków dewizowych przez nas – czyli przez przedsiębiorców. Ale to nie znaczy, że ich nie ma! Zatem co to są obowiązki dewizowe? Każdy z nas kto zdecydował się na wyjście poza granicę Polski, czyli ulokował aktywa poza Polską jest zobowiązany zgłosić wartość posiadanych aktywów do NBP. Obowiązek jest prozaiczny. Służy celom statystycznym, a dokładniej wyliczeniu PKB. Czyli NBP na koniec kwartału musi uwzględnić, czyli dodać w statystykach aktywa posiadane przez Polaków poza granicami PL, a powinien odjąć te, których nie posiadamy (bo posiadają je w Polsce obcokrajowcy). 

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli polskie przedsiębiorstwo ZACIĄGNIE lub UDZIELI pożyczkę za granicę – np.: Twoja polska spółka udziela pożyczki Twojej spółce zagranicznej, którą Ty sam zakładasz np.: w Niemczech, to taki fakt należy zgłosić do NBP. To samo ma miejsce w przypadku otwarcia rachunku zagranicznego lub objęcia udziałów w spółce zagranicznej. Obowiązek ten dotyczy zarówno przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Może wydawać się, że jest on bardzo skomplikowany. To jednak prosta czynność, którą wykonać może swobodnie Twoja księgowa. Trzeba o nim tylko wiedzieć, bo niewykonanie tego obowiązku może wiązać się z dolegliwymi sankcjami finansowymi

Reasumując

Realizując wyjście z biznesem za granicę, po prostu solidnie się do tego przygotuj, a unikniesz niespodzianek. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne w planach ekspansji Twojego biznesu zagranicę. A jeśli już masz biznes zagranicą to zastanowisz się jak go dobrze poukładać. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×