Podcast
No 5. SZWAJCARIA - ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
12/05/2022
6:55

Szwajcaria bez wątpienia może zostać zaliczona do czołówki Europy pod względem rozwoju społeczno- ekonomicznego. Wysokie zarobki przyciągają obcokrajowców do tego stopnia, że imigranci stanowią 25% mieszkańców Szwajcarii. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wysokie zarobki wiążą się też niestety z wysokimi kosztami życia, w szczególności w zakresie wynajmu mieszkania.

Jak wyglądają podatki w Szwajcarii?

System podatkowy Szwajcarii wynika przede wszystkim z uwarunkowań historycznych 
i federalnej struktury. Podział kraju na kantony cechujące się dużą niezależnością w tym w obrębie polityki fiskalnej. Powoduje, że różnice poziomu opodatkowania w zależności od tego gdzie zamieszkacie, w którym kantonie potrafią być naprawdę spore. Obywatele według szwajcarskiego systemu podatkowego mogą samodzielnie decydować jakie podatki mogą być na nich nakładane. Państwo może nałożyć tylko obowiązki (w tym podatki) przewidziane w konstytucji i ustawach. A poprawki do konstytucji automatycznie muszą podlegać głosowaniu powszechnemu, czyli referendum, zarówno na szczeblu federalnym, jak i kantonalnym. 

Podatek w Szwajcarii płaci się na trzech różnych poziomach – federalnym, kantonalnym i lokalnym. To nierozłączna cecha państw, które stawiają na wysoki standard życia i znaczną dystrybucje danin publicznych na poziom samorządów. Bo to one są bezpośrednio odpowiedzialne za realizacje potrzeb lokalnej społeczności. 

Szwajcarskie podatki są progresywne i średnio osiągają 24,6 % (najwyższy próg). Jednak są kantony gdzie podatek wynosi zaledwie 11,2% (Zug) 12,3% (Nidwalden) czy 12,5% (Schwyz) – dane z 2022 roku. Przeprowadzając się do Szwajcarii należy pamiętać, że są regiony, gdzie podatki są wyższe – około 30% np.: w Basel, Genevie, czy w Zurichu. 

Jakie faktycznie podatki można płacić w Szwajcarii?

Np.: w Zug najwyższy próg (od dochodu powyżej 755.200 EURO) wynosi zaledwie 11,5% i to od dochodu powyżej tej kwoty! Dalej w Szwajcarii obowiązuje bardzo rozbudowany system odliczeń. Zaczynając od odliczenia kosztów posiłków (lunchu z kolegami), a kończąc na obniżeniu podatku o 6.500 CHF na każde dziecko poniżej 18 lat. 

Może się okazać, że osoby o tym samym poziomie dochodu i zbliżonej sytuacji rodzinnej w dwóch różnych częściach kraju zapłacą radykalnie różny podatek.

To co nas jednak zdecydowanie bardziej interesuje to zwolnienie z podatku zysków kapitałowych uzyskanych przez osoby prywatne. Zwolnienie do obejmuje osoby, które nie zajmują się zawodowo obrotem akcjami – tzw. daily traders. A więc zwolnienie będzie dotyczyło wszelkich pasywnych zysków kapitałowych. Szwajcaria posiada zwolnienia podatkowe dla różnego rodzaju instrumentów finansowo-ubezpieczeniowych. Co jest bardzo istotne w planowaniu sukcesji międzypokoleniowej. 

Szwajcaria i tzw. fiscal deal permit

To nie koniec przywilejów – Szwajcaria oferuje tzw. fiscal deal permit (od 20 lat, mimo nacisków OECD ze Szwajcarami zawsze można coś uzgodnić…) Początkowo celem wprowadzenia tego reżimu było ściągnięcie do Szwajcarii bogatych emerytów. Z czasem jednak zniesiono limit wieku i obecnie z systemu może skorzystać każdy, kto spełnia ku temu warunki. Osoba zamożna może ustalić zasady płacenia podatków w oparciu nie o dochody co wydatki na konsumpcję i poziom życia. W takiej sytuacji uzgodniona kwota podatku, która może być weryfikowana w kolejnych latach wyczerpuje cały podatek. Bez względu na dochody uzyskiwane i bez względu na miejsce ich uzyskania. Taka możliwość istnieje w większości kantonów. Z wyjątkiem niektórych niemiecko-języcznych jak np.: Zurich, Schaffhausen, czy Basel, które wycofały się z takiego rozwiązania. 

Jak liczyć podatek fiscal deal permit?

Z organami podatkowymi określa się, w zależności od wieku, statusu i wartości aktywów roczny koszt utrzymania „annual rent expense”. Po jego przemnożeniu x 7 stanowi on roczny dochód podlegający opodatkowaniu. 

Rozwiązanie skierowane jest do osób fizycznych, które przeprowadziły się po raz pierwszy do Szwajcarii albo uczyniły to po 10 letniej przerwie, i które nie wykonują pracy zarobkowej w Szwajcarii.

Prawo do opodatkowania w tym systemie wygasa, gdy osoba nabywa obywatelstwo Szwajcarii lub podejmie pracę zarobkową w Szwajcarii.

Szwajcaria – zmiana rezydencji podatkowej i jak ją pozyskać?

Rezydencję podatkową można pozyskać w Szwajcarii przez sam fakt zadeklarowania, że chce się zostać rezydentem podatkowym w Szwajcarii. Natomiast osoby, które przebywają powyżej 90 dni – bez celu zarobkowego – lub nawet 30 dni – w celu zarobkowym (w roku kalendarzowym) mogą w ten sposób uzyskać rezydencję podatkową w Szwajcarii. 

Wybierając miejsce zamieszkania w Szwajcarii należy mieć na względzie również podatek od spadków i darowizn. Niektóre z kantonów nie nakładają takiego podatku. Dodatkowo można wybrać system prawny wg. którego spadkobiercy będą dziedziczyć. W przypadku braku wyboru takiego prawa, lub nie pozostawienia testamentu stosuje się automatycznie szwajcarskie prawo spadkowe. Według zasady minimum 50% majątku dziedziczy małżonek lub partner, a przynajmniej 75% pozostałej części dzieci i wnuki. 

Należy też pamiętać o podatku od aktywów (wealth tax). Aktywa podlegające opodatkowaniu obejmują w szczególności ruchomości (np. papiery wartościowe, depozyty bankowe, samochód) i nieruchomości (np. grunty), umarzalne ubezpieczenia na życie i renty oraz aktywa ulokowane w przedsiębiorstwie lub gospodarstwie rolnym. Artykuły gospodarstwa domowego i rzeczy osobiste są nieopodatkowane. Wysokość opodatkowania znów zależy od wybranego miejsca (0,5 – 0,8%) z całym dobrodziejstwem inżynierii finansowej, czy fiscal deal permit, które mogą go zredukować do zera. O tym czy warto inwestować w nieruchomości pisałam w artykule “Czy zakup nieruchomości w Szwajcarii może zabezpieczyć pieniądze przed inflacją?”.

Na dzisiaj to tyle, bardzo dziękuję za pozostanie ze mną do końca i obejrzenie odcinku “Szwajcaria – zmiana rezydencji podatkowej”. Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×