Podcast
NO 64. POLISA, czyli SUKCESJA inaczej. Jak zabezpieczyć Twój majątek? | Anna Maria Panasiuk
01/09/2023
5:39

Pytacie mnie często o to jak chronić Wasz majątek. Niektórzy z Was wprost pytają czy mogą do tego celu wykorzystać polisę. I rzeczywiście jest taki instrument, można z niego korzystać. Polisa od kilkudziesięciu lat stosowana jest z powodzeniem przez amerykanów, a obecnie staje się również popularna w Szwajcarii, Luksemburgu czy w Liechtenstainie. Przeczytaj, posłuchaj lub zobacz. Wymieniłam właśnie największe centra finansowe Europy.

Z tego materiału dowiesz się jak zabezpieczyć swoje aktywa, jak je chronić oraz na co w tym wszystkim zawracać uwagę. W tym odcinku Anna Maria Panasiuk opowie o wszystkim co powinno się wiedzieć o polisie dzieląc się przy tym swoim doświadczeniem.  

Mecenas Anna Maria Panasiuk jest prekursorem usług Family Office w Polsce. Dla swoich klientów założyła pond 250 rachunków inwestycyjnych w Europie i na całym świecie. 

Na kanale Wealth Advisory Anna Maria Panasiuk, dowiesz się jak chronić Twój majątek. Tym razem Anna Maria Panasiuk opowie o ciekawym instrumencie w zakresie ochrony majątku jakim jest polisa.

POLISA, czyli SUKCESJA inaczej. Jak zabezpieczyć Twój majątek? – TRANSKRYPCJA NAGRANIA

Tych z Was, którzy wolą przeczytać tekst, niż go słuchać – zapraszamy do transkrypcji nagrania

Zatem co to jest ta polisa?

Jest to Private Placement Life Insurance.
Taki instrument nie oferuje świadczeń z tytułu np.: śmierci, jak typowa polisa ubezpieczeniowa na życie, ale raczej należy go traktować jako narzędzie ochrony Twojego majątku, Obok ochrony polisa pozwala również planować Twoją sukcesję, bo może ona  przechowywać wszelkiego rodzaju aktywa – Twoje aktywa – i te bankowe i te niebankowe. Struktura takiej polisy jest efektywna podatkowo, ponieważ oferuje pełne odroczenie podatku od wszystkich kategorii dochodów kapitałowych. Nie płacisz podatku od zysków kapitałowych, dywidend, czy odsetek. 

Ja nazywam tą polisę ubezpieczeniem Twojego kapitału. Polega to na tym że powierzasz Twój majątek instytucji finansowej – w ten sposób formalnie majątek przestaje być Twój, ale jest zarządzany dla Ciebie i na Twoją rzecz przez bank.

Kto świadczy takie usługi?

Są to największe banku prywatne. A więc polisę taką możesz otworzyć w bankach takich jak Pictet, Lombard Odier, Julius Baer, albo np.: w Deutsche Bank.

Co daje instrument ubezpieczenia kapitału? 

[1] Amerykańscy inwestorzy od ponad 30 lat używają tego rozwiązania. Taką polisę ubezpieczającą kapitał stawiają w sytuacji, w której szukają ochrony przed podatkami. 

[2] Niektórzy inwestorzy wykorzystują to rozwiązanie, gdy poszukują poufności dla ochrony swoich aktywów. Dzięki prawdziwemu transferowi Twojego majątku od Ciebie do instytucji finansowej, polisa zapewnia wysoki poziom ochrony aktywów i poufności, ponieważ wszystkie aktywa są przechowywane w imieniu banku, który pełni wówczas rolę towarzystwa ubezpieczeń na życie. 

[3] Niektórzy przedsiębiorcy widzą w niej możliwość zaplanowania procesu sukcesji.

Dlaczego? Bo po śmierci ubezpieczonego przedsiębiorcy – aktywa z polisy zostaną szybko rozdzielone (w ciągu 30 dni i bez procesu spadkowego) wśród beneficjentów, których Ty wskazałeś w Polisie. 

Co możesz włożyć do polisy?

Możesz przekazać na jej rzecz – zarówno znajdujące się na rachunku środki pieniężne w dowolnej walucie, jak i wszelkie inne instrumenty finansowe. 

Możesz wnieść na poczet polisy również udziały lub akcje Twojej spółki operacyjnej – wówczas w tym celu stawiamy dedykowaną spółkę holdingową. 

Jak to wówczas działa technicznie? Prawnym właścicielem Twojego holdingu jest zagraniczna instytucja finansowa np.: Deutsche Bank.

Twój majątek jest bezpieczny, bo nie wchodzi do masy upadłościowej banku, który taką polisę dla Ciebie otwiera. To również remedium na obecne problemy międzynarodowych banków i obawy przed ich bankructwem. Dlaczego? 

Bo gdy trzymasz w banku środki bankowe to np.: depozyty wchodzą w skład masy upadłościowej banku w którym masz otwarty rachunek i gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w całej Europie to zaledwie 100. K euro. W Szwajcarii to 100 k CHF.

W sytuacji otwarcia polisy Twoje aktywa są bezpieczne, bo NIE wchodzą wcale w skład masy upadłościowej banku.

Kto może korzystać z takiej polisy?

Może to być przedsiębiorca, który ze względu na ryzyko biznesowe chciałby oddzielić swój majątek od swojej osoby. 

Może to być inwestor, który ze względu na trudną sytuację rodzinną obawia się konfliktu pomiędzy spadkobierami. Albo w sytuacji, w której chce podzielić majątek inaczej aniżeli pozwala mu na to prawo spadkowe.

Miałam klienta, który za życia podzielił już swój majątek pomiędzy najbliższymi, a pozostałą część majątku chciał przeznaczyć swojemu przybranemu synowi i jego rodzinie. Tylko wykorzystując taką właśnie polisę mógł to zrobić. Nie pozwalało na to polskie prawo spadkowe, bo na takim zapisie ciążyłby zachowek. Nie pomaga w tym również polska fundacja rodzinna, która również w pewnym zakresie ma tutaj ograniczenia. 

Podsumujmy więc polisa, o którą pytacie to Instrument ubezpieczenia kapitału który daje duże korzyści w zakresie planowania spadkowego wówczas, gdy masz obawy czy Twoja rodzina nie pokłóci się nad Twoim grobem. Potrzebujesz jej wówczas, gdy jedyne o czym marzysz to po prostu poufność, a fakt że działasz z największymi instytucjami finansowymi w dzisiejszej Europie, sprawia że cała polisa jest zgodna z prawem.

Co potrzebujesz aby założyć taką polisę? Aby założyć taką polisę zaczynamy od tego że przedstawisz:

  • Kopię paszportu, 
  • Informacje o źródłach Twojego kapitału, a jeśli jest to spółka, to co ona dokładnie robi, a więc skąd pochodzi jej majątek, 
  • oraz w jakim kraju, czy banku znajduje się obecnie Twój majątek. A jeśli jest to spółka to w jakim jest kraju.

Potrzebujesz również dobrego doradcy. Zapraszam!

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez kliknięcie przycisku subskrybuj, a także zostawienia komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Zapraszam na kolejny odcinek, który ukaże się za dwa tygodnie w czwartek o godzinie 18.00

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×