Podcast
NO 71. SPÓŁKA NA CYPRZE: z czym się wiąże? Na co uważać? JAK ZAŁOŻYĆ spółkę na Cyprze? Anna Maria Panasiuk
07/12/2023
8:53

Ostatnio wielu z Was pytało mnie o korzyści i wyzwania związane z założeniem spółki na Cyprze. Zastanawialiście się jakie obowiązują tam podatki i na co zwrócić uwagę przy rozliczeniu spółki?
W dzisiejszym odcinku przedstawię krok po kroku, co należy zrobić, aby skutecznie założyć spółkę na Cyprze, zwracając uwagę na ważne aspekty prawne i finansowe.

Jak założyć spółkę na Cyprze?

Gdy chcesz wyjść z biznesem za granicę musisz być przekonany, że faktycznie będziesz chciał przebywać, tam gdzie stawiasz swoją spółkę!

Spółka za granicą – z czym się wiąże?

Gdy myślimy o wyjściu biznesu operacyjnego – mam na myśli tutaj handel albo usługi – to wyjście za granicę wiąże się najczęściej z przeniesieniem tam Twojej sprzedaży. A więc ekspansja struktur operacyjnych wiąże się z tym, że Twój stary lub nowy zespół handlowców, albo konsultantów będzie sprzedawał od pewnego momentu w kraju Twojego klienta lub po prostu z zagranicy np.: ze Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, czy Abu Dhabi – scenariusze piszecie różne. 

Holding za granicą

A jak się ma wyjście ze spółką, która ma być Twoim holdingiem? I kto nią będzie zarządzał? Komu chciałbyś powierzyć Twoje aktywa i rachunki inwestycyjne? Założę się, że pierwsza odpowiedź jaka przyszła Tobie do głowy była – NIKOMU! Moimi finansami będę zarządzał sam! 

No właśnie. Jest to wielokrotnie kwestia, której nie uwzględniamy decydując się na postawienie zagranicznego holdingu. Bo jeśli rzeczywiście chcesz postawić prawdziwy holding poza granicami kraju, to powinien on być w miejscu, gdzie faktycznie chciałbyś przebywać. Dlatego np.: zastanawiam się często na ile przemyślana jest decyzja o założeniu spółki w Estonii. Znam tylko jednego klienta, który faktycznie postanowił tam zamieszkać. Innym to nie wychodzi. A dlaczego? Bo nie mają w tym przyjemności. Przecież finansami można zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Zatem siedzą nad Morzem Śródziemnym i zarządzają swoją spółką w Estonii. I to nie jest dobry pomysł. 

Zastanów się zatem, jak można połączyć jedno i drugie. Jeśli lubisz ciepłe klimaty, to może należy postawić spółkę tam, gdzie lubisz jeździć. I dlatego dziś powiem o spółce na Cyprze. Jest to dość powszechny kierunek, gdzie znajdziesz i niskie podatki, przyjemną obsługę prawną i księgową w języku angielskim, dobrą kuchnię i ciepły klimat. 

Jak założyć spółkę na Cyprze?

Cypr oferuje naprawdę bardzo liberalne przepisy dotyczące zwolnień podatkowych dla zysków kapitałowych. Dotyczy to zarówno osób, które mieszkają na Cyprze, jak i zarejestrowanych tam spółek. Dlatego Cypr jest tak powszechnie wykorzystywany właśnie dla spółek holdingowych. 

Dla innych dochodów – dochodów spółek na Cyprze, mamy podatek 12,5% (dla dochodów z działalności gospodarczej), albo… uwaga! Dla pasywnych dochodów z odsetek jest podatek, którego bardzo przedsiębiorcy nie lubią, bo tj. 33% SDC – tzw. Special Defence Contribution. Tym podatkiem da się zarządzić, jeśli dobrze poukładasz proces założenia spółki, a przede wszystkim zaplanujesz przepływy finansowe. Przy rozliczaniu spółki ważne jest np.: jaką wybierzesz walutę w prowadzeniu jej sprawozdawczości. Niemiłą niespodzianką jest, jeśli spółka w danym roku nie zrealizuje zysków, ale będzie musiała zapłacić podatek, bo zrealizuje różnice kursowe.  Dlatego planowanie jest zawsze ważne!

Jak przebiega założenie spółki?

Przed przystąpieniem do zawiązania spółki należy wybrać jej nazwę i uzyskać akceptację proponowanej nazwy przez lokalny rejestr spółek cypryjskich. Spółkę można założyć praktycznie w dwa dni, ale akceptacja jej nazwy zajmuje czasem nawet tydzień lub dwa, a zdarza się, że możesz dostać odmowę, bo jest np.: zbyt podobna do nazwy innej spółki już figurującej w tym rejestrze. W takim wypadku da się zarejestrować spółkę na Cyprze, da się przekonać Cypr do Twojej nazwy, jeśli wykażesz, np., że Twoja spółka w Polsce operuje dokładnie taką nazwą.

Jak już założysz spółkę powinna ona dysponować swoim adresem. Najczęściej adres wraz z sekretarzem był w przeszłości zapewniany przez lokalną kancelarię. Dziś te usługi przechodzą trochę do lamusa. Adres spółki powinien być ulokowany w wynajętym przez spółkę biurze. Jeśli masz spółkę na Cyprze i do tej pory nie dostałeś takiej informacji, to być może powinieneś zmienić doradców, którzy prowadzą Twoje sprawy. Od przyszłego roku wchodzi w życie dyrektywa ATAD3. Z czym to się wiąże możesz przeczytać w materiale jaki opublikowałam – ARTYKUŁ.

Spółka na Cyprze – na co uważać?

Działalność spółki na Cyprze jest prowadzona przez dyrektorów, którzy wykonują wszystkie uprawnienia zarządu spółki, z wyjątkiem tych uprawnień, które muszą być wykonywane przez wspólników na zgromadzeniach wspólników. Tutaj znów uwaga! Do tej pory byli to dyrektorzy z nadania lokalnego agenta (tzw. nominee directors). Dyrektorzy Ci działali zgodnie z instrukcją beneficjenta, czyi Twoją. Takie okoliczności nie mają dziś prawa dalej się utrzymywać. Twoja spółka musi mieć dedykowany zespół na Cyprze. Ten zespół podejmuje decyzje i działa aktywnie z poziomu Cypru. Ty możesz do nich przyjechać, żeby podjąć decyzję razem z nimi, ale to się ma wydarzyć właśnie tam.

Gdy mamy już spółkę, dyrektorów, przystępujemy do otwarcia rachunku bankowego, który również powinien być na Cyprze. Oczywiście istotnych aktywów nie musisz tam trzymać. Nawet nie powinieneś! Pewnie pamiętasz sytuację z 2013 roku, kiedy Bank of Cyprus zbankrutował, a posiadacze rachunków bankowych otrzymali gwarantowane 100.000 euro. Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że środki trzymasz w kraju, który gwarantuje Tobie stabilność finansową… Może to być oczywiście Szwajcaria.  Na Cyprze trzymać powinieneś rachunek, który obsługuje bieżące potrzeby spółki. Otwarcie takiego rachunku trwa nawet do 3 miesięcy. W każdym z tych przypadków, czy otwierasz to na Cyprze, czy w Szwajcarii bank musi poznać beneficjenta osobiście. Cypr dopuszcza spotkanie z beneficjentem rachunku on-line, jednak finalnie i tak trzeba osobiście złożyć podpis w placówce banku.

Gdy masz już spółkę, rachunek, biuro i zarząd możesz zacząć działalność. Pamiętaj, że obecność spółki na Cyprze należy budować cały czas. Twoja spółka musi być zarządzana z Cypru jeśli chcesz uniknąć ryzyka podatkowego, czy wypłacać bezpiecznie dywidendę z Twoich spółek operacyjnych, np. w Polsce do Twojej spółki holdingowej. Więcej o tym jak zabezpieczyć substancję spółki możesz posłuchać w poprzednich dwóch odcinkach. A jeśli potrzebujesz pomocy w jej wybudowaniu, zapraszam do współpracy. Pomogę. 

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×