Podcast
NO 72. SPÓŁKA ZAGRANICZNA: nowe regulacje dla Twojego biznesu, które powinieneś znać! | Anna Maria Panasiuk
12/01/2024
7:49

W dzisiejszym odcinku opowiem o nowych regulacja dla spółek zagranicznych, które wprowadza dyrektywa ATAD3. Kogo obowiązują nowe przepisy? Kiedy spółkę może zostać uznana za podmiot wysokiego ryzyka? Na te i wiele innych pytań odpowiem w materiale. ZAPRASZAM do odcinka.

SPÓŁKA ZAGRANICZNA: nowe regulacje dla Twojego biznesu – TRANSKRYPCJA NAGRANIA

Tych z Was, którzy wolą przeczytać tekst, niż go słuchać – zapraszamy do transkrypcji nagrania.

Czym jest ATAD3?

Co to jest ATAD 3? ATAD 3 to dyrektywa, która ma na celu ograniczenie preferencji podatkowych dla międzynarodowych rozliczeń grup kapitałowych. Dyrektywa ma wejść w życie już 1 stycznia przyszłego roku.

Zgodnie Dyrektywą spółka może zostać uznana za podmiot wysokiego ryzyka, jeżeli:

  • Np.: ponad 75% przychodów spółki za dwa ostatnie lata stanowiły dochody pasywne (tj. odsetki, dywidendy, czy opłaty licencyjne),
  • co najmniej 60% działalności spółki ma charakter międzynarodowy.

Czyli te warunki odnoszą się do międzynarodowych struktur holdingowych, albo inwestycyjnych, a mają zastosowanie dokładnie wtedy:  

– gdy wypłacasz dywidendę np.: z Twojej polskiej spółki do zagranicznej spółki matki;

– gdy wypłacasz odsetki lub dokonujesz innych rozliczeń w grupie Twoich spółek.   

ATAD3 | Jakich podmiotów dotyczy?

Kiedy w praktyce mamy do czynienia z takim holdingiem? Może to być np.: polska Fundacja Rodzinna, która posiada udziały w spółkach zagranicznych, albo polska spółka holdingowa. Na pewno będzie to Twoja spółka na Cyprze lub w Luksemburgu, która ma udziały w spółkach polskich. To na podstawie tej nowej dyrektywy Twoja międzynarodowa struktura będzie weryfikowana czy spełnia ona minimalne wymagania dotyczące treści biznesowej. Innymi słowy, czy struktura jest prawdziwa, czy też stworzona jest jedynie dla celów podatkowych!

Jakie wymogi stawia ATAD3?

Jakie wymogi stawia ATAD 3 spółkom w międzynarodowej strukturze holdingowej? 

Spółki w takiej strukturze powinny: 

  • posiadać w kraju rejestracji własny lokal lub wynajęty lokal przeznaczony do wyłącznego użytku przez tą spółkę,
  • powinny posiadać rachunek bankowy w Unii Europejskiej. Może to być Cypr, może to być Luksemburg,
  • co najmniej jeden z dyrektorów spółki powinien być rezydentem dla celów podatkowych w Państwie siedziby holdingu lub powinien zamieszkiwać w nie większej odległości od tego państwa niż odległość umożliwiająca mu właściwe wykonywanie jego obowiązków. Co to znaczy? Ma to znaczenie dla takich spółek jak np. w Luksemburgu czy w Szwajcarii, gdzie standardem jest że np.: niemieccy pracownicy pracują w zespołach w spółce w Luksemburgu – dojeżdżają codziennie do pracy lub np. włoscy pracownicy dojeżdżają do szwajcarskiego kantonu w Ticino.

Ten dyrektor – pracownik spółki – powinien posiadać kwalifikacje i być uprawnionym do podejmowania decyzji w odniesieniu do działalności Twojego holdingu – tzn. że nie tylko posiada te uprawnienia, ale posiada kwalifikacje i te uprawnienia wykonuje! I uwaga! Ten dyrektor NIE może czy nie jest pracownikiem/dyrektorem, nie pełni takiej funkcji we władzach innego przedsiębiorstwa niepowiązanego z Twoją spółką. 

Czy ATAD3 działa w Polsce?

Dyrektywa nie została jeszcze zaimplementowana w Polsce. Jeśli się przyjrzysz tym regulacjom to one są trochę podobne do obowiązku budowania solidnej substancji. Dokładnie o tym mówiłam kilka tygodni temu w odcinku o wyjściu za granicę. 

Konsekwencje braku substancji

Z czym będzie się wiązał BRAK takiej substancji? Prawdopodobnie z brakiem ulg podatkowych np.: zwolnienia z podatku u źródła wypłacanej za granicę dywidendy. Generalnie dyrektywa mówi o tym, że takim spółkom państwa członkowskie będą mogły odmówić prawa do unikania podwójnego opodatkowania w stosunkach międzynarodowych. 

Niektóre ograniczenia, tj. np.: konieczność pobrania podatku przy wypłacie dywidendy już dziś mają miejsce, ale po wejściu w życie ATAD 3, organy będą miały dokładne wskazówki, kiedy mogą odmówić zwolnień podatkowych Twojej międzynarodowej strukturze holdingowej.    

Dlatego gdy dziś zabierasz się do budowy substance Twojej spółki, uwzględnij postanowienia tej nowej dyrektywy. Substancji nie da się wybudować w tydzień. A jako że nie znamy jeszcze finalnych regulacji, nie jest wykluczone, że aby korzystać ze zwolnienia to substancja powinna trwać np.: przez cały rok finansowy, którego dotyczy wypłacana dywidenda.     

Generalnie tak sobie myślę, że skutki tej dyrektywy są daleko idące. Jeśli utrzyma się ona w takim kształcie, to kto pierwszy wybuduje substancję ten wygra. Wyobrażam sobie, że ani na Cyprze, na Malcie, w Luksemburgu, czy w Liechtenstainie, lista może być długa… Nie ma tylu ludzi i tylu biur, aby sprostać wytycznym wprowadzonym przez ATAD 3 dla wszystkich. 

Zatem jeśli chcesz być pierwszy lub po prostu chcesz zbudować substancję dla Twojej międzynarodowej struktury, chcesz, żeby ona działała legalnie, bezpiecznie, to zrób to już teraz. A jeśli potrzebujesz pomocy to zapraszam! Pomożemy! 

Tym czasem do zobaczenia w kolejnej audycji!

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez kliknięcie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×