Artykuły
Przeprowadzka do Dubaju – Z czym wiąże się zmiana rezydencji podatkowej?
Przeprowadzka do Dubaju – Z czym wiąże się zmiana rezydencji podatkowej?
19/02/2024 dr Anna Maria Panasiuk - Wealth Advisor

Czy planujesz wyprowadzkę z Polski? Może podjąłeś już decyzję o zamieszkaniu w Dubaju? Przeprowadziłeś się jakiś czas temu i chcesz uporządkować sprawy formalne? Padło na Dubaj? Świetnie!

W poniższym artykule wyjaśnię Wam jakie kroki formalne należy podjąć oraz jakie procedury trzeba wykonać, aby proces wyprowadzki z Polski przejść łagodnie – wyprowadzka to zawsze wyzwanie. Wskażę również na czym polegają ryzyka związane z niezaplanowaną odpowiednio wcześnie zmianę rezydencji podatkowej oraz na co należy zwracać uwagę planując przeprowadzkę do Dubaju.

Fakt, że w styczniu tego roku zmieniły się regulacje w Dubaju to dodatkowy powód, dlaczego warto przyjrzeć się nowym okolicznościom – tj. nowym warunkom prowadzenia biznesu. Zjednoczone Emiraty Arabskie ofertuję dziś zupełnie inne standardy – czy lepsze? Zobaczcie sami!

Przeprowadzka do Dubaju – Jakich błędów unikać przy zmianie rezydencji podatkowej?

Do zmiany rezydencji podatkowej trzeba się dobrze przygotować. A jeśli już się wyprowadziłeś, to warto abyś sprawdził, jak wygląda Twoja sytuacja i czy na pewno wszystkiego dopilnowałeś przenosząc się za granicę. 

Do głównych błędów przy przeprowadzce można zaliczyć brak zrozumienia zasad tzw. centrum interesów życiowych. To często prowadzi do uzyskania rezydencji podatkowej jednego kraju bez utraty poprzedniej.

Kolejnym błędem jest brak zgłoszenia zmiany rezydencji podatkowej w banku i innych instytucjach finansowych. Trzeba pamiętać, że istnieje system wymiany informacji międzybankowej. Powoduje to, że dalej dane bankowe są raportowane do Polski i polski fiskus będzie miał o Tobie informacje.

Następną nieprawidłowością jest przekonanie, że uzyskanie rezydencji podatkowej w nowym kraju np. w Dubaju, spowoduje automatycznie utratę rezydencji w Polsce. A tak nie jest! Zyskać rezydencję podatkową jest niekiedy o wiele łatwiej niż utracić poprzednią. Dlatego zorganizuj się, przygotuj przede wszystkim plan wylogowania się z Polski. Zorganizowane podjęcie czynności formalnych często pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów i obciążeń podatkowych.

Brak weryfikacji czy przeprowadzka niesie za sobą podatek od niezrealizowanych zysków tzw. exit tax, to kolejny błąd przy przeprowadzce.

Te wszystkie błędy notorycznie powtarzane są przez lekkomyślnych podatników, którzy niespecjalnie poważnie podeszli do ewentualnych konsekwencji, bagatelizując ryzyko podatkowe z tym związane. Takie podejście może mieć poważne konsekwencje na przykład w sytuacji wystąpienia podwójnego opodatkowania, przy okazji kolizji dwóch rezydencji podatkowych, a to może dotyczyć szczególnie właśnie przeprowadzki do Dubaju.

Na co uważać przy przeprowadzce do Dubaju i dlaczego nie dostaniesz certyfikatu rezydencji podatkowej?

Organy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) nie wydają certyfikatów rezydencji podatkowej obywatelom RP. Powinieneś o tym wiedzieć zanim przeprowadzisz się do Dubaju. Nawet jeśli uzyskasz lokalną rezydencję podatkową, to nie możesz korzystać z ochrony wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, pomimo że taka obowiązuje pomiędzy Polską i ZEA. Bowiem umowa ta nie odnosi się do wszystkich rezydentów Dubaju, ale w relacjach z Polską wyłącznie do obywateli tego kraju. Innymi słowy, jeśli nie masz paszportu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie możesz skorzystać z ochrony umowy.

Przeprowadzka do Dubaju – Brak certyfikatu rezydencji podatkowej – Z czym wiąże się w praktyce?

W takim przypadku, jeśli nadal będziesz miał powiązania z Polską, a będą one silne i dynamiczne (np. prowadzisz w Polsce biznes albo nadal utrzymujesz tu mieszkanie), to może to wystarczyć do uznania, że centrum twoich interesów gospodarczych wciąż znajduje się w Polsce.

Taki przypadek dotyczył wielu osób, które mieszkały w ostatnich latach w Dubaju, ale z różnych powodów – czasem niezależnych od nich np. pandemia – utrzymywały nadal istotne powiązania z Polską. Brak możliwości zastosowania testu jaki zwiera art. 4 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania na wykluczenie podwójnej rezydencji podatkowej powoduje, że Polska stosuje wyłącznie polskie przepisy podatkowe.

A to z kolei będzie oznaczać, że jeśli spełnisz dowolne kryteria polskiej ustawy,
to Polska będzie Ciebie traktować jako rezydenta podatkowego i twoje dochody będą opodatkowane właśnie w Polsce – bez względu na miejsce ich uzyskania. Teraz może się tym nie martwisz, ale jeśli wrócisz do Polski to staniesz przed zadaniem wykazania, gdzie i kiedy zarobiłeś majątek.

Przeprowadzka do Dubaju – Na czym polega podwójne opodatkowanie?

To, gdzie jesteśmy rezydentem podatkowym determinuje, że w tym kraju deklarujemy całość swoich dochodów, zarówno uzyskiwanych w tym kraju jak i poza jego granicami. Podwójnego opodatkowania unika się natomiast według ściśle określonych reguł, które wynikają z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Dlatego przeprowadzając się do Dubaju musisz być przygotowany na to, aby bardzo mocno zadbać o utratę powiązań z Polską. W tym celu przygotuj sobie listę „to do” oraz terminy, kiedy trzeba to zrobić. I nie chodzi tutaj o formalne zgłoszenia w Polsce, ale faktyczne czynności, które zmieniają Twoją sytuację jak np.: sprzedaż, czy wynajęcie mieszkania w Polsce, na czas Twojej wyprowadzki. Również podczas pobytu za granicą należy pozyskiwać dowody na okoliczność powiązań z Dubajem i brakiem powiązań z Polską – tzw. defence file – mimo, że w czasie, gdy mieszkasz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą się one wydawać kompletnie niepotrzebne. Przydadzą się! W najmniej oczekiwanym momencie…

Co Cię czeka, kiedy przeprowadzisz się do Dubaju? Nowe podatki w 2024 r.

Od ponad roku czytaliśmy, że Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wprowadzić nowy podatek i stało się.
Od początku stycznia mamy nowy podatek dochodowy dla biznesu, czyli płacą go zarówno spółki, jak i osoby fizyczne. Podatek wynosi 9% od dochodu. Dodatkowo wprowadzono obowiązkową księgowość i audyt, co jest najbardziej bolesnym doświadczeniem dla przedsiębiorców. Jest to po prostu spory koszt utrzymania spółki, która do tej pory była relatywnie łatwa w obsłudze. Dlaczego wprowadzono obowiązek audytu? Po to, aby sprawdzić, czy spółka płaci prawidłowo podatki. Takie usługi będą mogły świadczyć lokalne spółki z uprawnieniami. Czyli coś na kształt tego co mamy obecnie na Cyprze.

Przeprowadzka do Dubaju – Jakie dochody są nadal zwolnione z podatku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Dochody z pracy są nadal zwolnione z opodatkowania. Dla spółek Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują zwolnienia z zysków kapitałowych i dywidend. Mamy więc do czynienia z bardzo racjonalnym podejściem administracji ZEA – wprowadźmy podatki, ale zadbajmy o to, aby spółka w Dubaju była nadal najbardziej atrakcyjna w regionie. Patrząc na standardy europejskie, udało się. Dodatkowo Zjednoczone Emiraty Arabskie zyskują w środowisku międzynarodowym, gdyż z podatkiem 9% będzie można myśleć o wykreśleniu z list rajów podatkowych w niektórych krajach europejskich.

Dubaj w tym roku wygląda zupełnie inaczej. To naturalna kolej rzeczy, że wokół nas zachodzą zmiany, i dzieje się to co raz bardziej dynamicznie, co raz szybciej. Dlatego sprawdzanie, przygotowanie powinno wejść nam w nawyk.

Przy przeprowadzce do Dubaju weź jeszcze jeden aspekt pod uwagę. Ze względu na klimatyczne oraz kulturowe uwarunkowania, Zjednoczone Emiraty Arabskie są miejscem, do którego przeprowadzamy się na jakiś czas. Czasem są to dwa lata, czasem siedem. Tak czy inaczej poważnie zakładamy powrót do Polski lub do innego miejsca na świecie. Dlatego przy przeprowadzce do Dubaju musisz myśleć również o tym, jakie działania podejmować podczas mieszkania tam na czas, kiedy już wrócisz za kilka lat do Polski. Najpowszechniejszym pytaniem jest np.: jak udokumentować, że pieniądze jakie zarobiłeś, zarobiłeś właśnie w czasie, kiedy mieszkałeś w ZEA. Jest to ważne, aby nie były one opodatkowane w Polsce. Takich pytań pojawi się doprawdy bardzo wiele. Dlatego warto dowiedzieć się, jak budować „defence file”, zanim wyprowadzisz się z Polski.

Anna Maria Panasiuk ×